02144413549

کمبود مسکن چه زمانی رفع خواهد شد؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه میزان تولید مسکن در کشور در سال به کمتر از ۳۰۰ هزار واحد رسیده است، گفت: اگر سالیانه یک میلیون مسکن در کشور تولید شود بین ۱۰ تا ۱۲ سال آینده این بخش به نقطه توازن می رسد.

حسام عقبایی در گفت و گو با ایرنا افزود: به دلیل نبود رونق در بازار مسکن اکنون بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در استان تهران و یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در کشور خالی مانده است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۳ بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در استان تهران خالی بودند اما با توجه به طرح اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی بسیاری از مالکان، واحدهای خود را اجاره دادند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ و ۹۴ صدور پروانه ساختمانی در کشور بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافت، گفت: این آمار نشان می دهد هنوز تولید مسکن از تقاضا کمتر است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران خاطرنشان ساخت: توسعه صنعت ساختمانی در کشور ۳۰۰ صنعت دیگر را به رشد و شکوفایی می رساند و بیش از یک هزار و ۳۰۰ شغل با صنعت ساختمان ارتباط مستقیم دارد.

وی گفت: با توسعه این صنعت شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی در این بخش خواهیم بود زیرا صنعت ساختمان وابستگی به خارج از کشور ندارد.

عقبایی یادآورشد: هرچند همه حوزه ها در توسعه اقتصادی کشور دخیل هستند اما صنعت ساختمان با وجود نیروی انسانی متخصص و فنی و تولید مصالح ساختمانی مناسب در داخل، باید یکی از اولویت های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد.

هفته گذشته مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بر اساس آمار سامانه معاملات املاک کشور اعلام کرد که معاملات مسکن در پنج ماه نخست امسال ۱۶ درصد افزایش یافته و قیمت مسکن نسبت به تورم در سه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است.

به گفته علی چگینی، روند صدور پروانه های ساختمانی هنوز رشد نزولی دارد به گونه ای که در شهر تهران صدور پروانه های ساختمانی ۲۹ درصد کاهش داشته است و نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۵ درصد کاهش نشان می دهد.

وی تاکید کرد، کاهش نرخ بازپرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسکن در حدود یکسال پیش از ۱۴ درصد به ۱۱ درصد و اکنون به هشت درصد در بافت های فرسوده و ۹.۵ درصد در مناطق عمومی، به رونق بازار کمک خواهد کرد.

منبع: ایرنا

۱۳ مرداد ۹۶, ۱۷:۲۰

منبع: اینپلاک

آیا این صفحه را دوست دارید؟