02144413549

افق‌ فعالیت حوزه مسکن تا سال ۱۴۰۵ تعیین شد

حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تشریح  عملکرد ۳ ساله بخش مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به فعالیت‌های قابل‌توجه وزارت‌خانه در بخش نظام‌مهندسی ساختمان، افزایش تسهیلات مسکن برای متقاضیان خرید مسکن، طرح تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای و نهادتضمین سرمایه‌گذاری، تکمیل مسکن مهر و سرمایه‌گذاری مسکن در بافت‌های‌فرسوده کلانشهرها اشاره کرد و گفت: شروع کار در دولت یازدهم مصادف با طرح نیمه‌تمام مسکن مهر بود که بار سنگینی را بر دوش وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن گذاشت و تلاش شد تا این طرح به نتیجه برسد. خوشبختانه با اتمام طرح جامع مسکن، مسیر فعالیت در یک دوره تا سال ۱۴۰۵ برای کشور در زمینه مسکن مشخص شد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سیاست‌های کلی وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن گسترش بازار رهن است، افزود: فرمول خانه‌دار شدن در همه جای دنیا که تجربه‌های موفقی دارند مبتنی بر پس‌انداز است و این وضعیت در ایران نیز دارای سابقه در دولت گذشته راهکارهایش بسته بود. راه‌اندازی مجدد پس‌انداز نیازمند هماهنگی مفصلی خارج از وزارتخانه با همکاری بانک مرکزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه بود. از سوی دیگر تشویق مردم به پس انداز به جای طرح دولت قبل که شاملِ نوشتن نام افرادِ نیازمندِ مسکن و تحویل خانه به آنها بود که کار دشواری بوده و هست.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بیان هماهنگی برای بازگشت خرید و فروش مسکن به روال سابق خود که مبتنی بر پس‌انداز باشد گفت: صندوق پس‌انداز یکم از طریق هماهنگی وزارت راه و شهرسازی با بانک‌مرکزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه متولد شد و توانست بیشترین میزان وام را در تاریخ ایران با طولانی‌ترین مدت زمان و با کمترین بهره به متقاضیان مسکن با پس اندازهای میان‌مدت اختصاص دهد. در حال حاضر، صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان برای مدت ۱۲ سال و با بهره ۱۱ درصد وام می‌دهد که بهره این وام اکنون به ۹.۵ درصد و برای بافت فرسوده به ۸ درصد کاهش یافته است.

 مظاهریان یادآور شد: همچنین با اتمام مسکن مهر، طرح‌هایی که برای مسکن اجتماعی تهیه شده می‌تواند به شکل گسترده‌ای شروع شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجرای طرح مسکن اجتماعی در مقیاس‌های کوچک آغاز شده است افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مسئول اجرایی مسکن اجتماعی در وزارت راه و شهرسازی فعالیت خوبی دارد و توانسته با بودجه‌های محدود به بخشی از این تقاضا جامه‌عمل بپوشاند. امیدواریم امسال بتوانیم مصوبه ای از دولت داشته باشیم که مقدمات را برای شروع به ساخت مسکن اجتماعی در طی امسال برای حدود ۸۵ هزار واحد مسکونی فراهم کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در مورد اقدامات وزارت راه و شهرسازی در دوره ۳ ساله دولت یازدهم برای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان بزرگترین تشکیلات تخصصی و حرفه‌ای کشور است که حدود ۴۰۰ هزار مهندس در آن عضویت دارند و بر اساس قانون، مهندسان عضو این سازمان، متولی تضمین کیفیت و رعایت مقررات ملی ساختمان هستند.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان تشکل معتبری است و تجربه نشان می‌دهد که می توان فرآیند ادامه کار سازمان‌های نظام‌مهندسی‌ساختمان را بهبود بخشید. هدف وزارت راه و شهرسازی در دولت جدید، آسیب‌شناسی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در دو دهه اجرای قانون نظام‌مهندسی‌ساختمان بود و اینکه بتواند یک دورنمای بهتری را برای حداقل یک دهه پیشرو در اختیار صنعت ساختمان بگذار و آینده روشنی را ترسیم کند.

مظاهریان در بیان بخشی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای بهبود سازمان‌های‌نظام‌مهندسی ساختمان گفت: نتایج به این منتج شد تا نظارت دولت بتواند گسترش پیدا کند و همچنین دولت بتواند نظارت و بازبینی و اطمینان بر فرآیند ساخت و ساز در کشور و بهبود آن داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اصلاح آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها به صورت مستمر در طی این دوره صورت توانست به شفاف‌سازی و رفع رانت و فساد کمک کند. اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در حال حاضر بالاترین سطحی است که در دست اجرا است و پیش‌بینی می‌کنیم که در نیمه دول سال جاری (۹۵) اصلاح قانون انجام شود و آن اصلاحات بنیادینی که لازم است با درس گرفتن از دو دهه داشته باشیم آنها را به سازمان‌هایی چابک‌تر و حرفه‌ای‌تر تبدیل کند.

وی درباره پیش‌بینی‌های خود درباره تداوم ثبات قیمت مسکن تا پایان سال جاری گفت: همانطور که پیش‌بینی می‌کردیم بازار مسکن از یک ثبات نسبی برخوردار است. پیش‌رونق در بازار دیده می‌شود و تعداد مبایعه‌نامه‌ها به طرز موثری افزایش پیدا کرده است. تعداد خریداران و فایل‌های فروش نشان‌دهنده این است که بازار دارد از رکود خارج می‌شود.

مظاهریان در خاتمه افزود: در زمینه قیمت مسکن، رصد معاملات املاک نشان می‌دهد که نرخ افزایش قیمت‌ها هم در اجرا و هم در قمیت مسکن حدود نرخ تورم است. بنابراین نگرانی از افزایش قیمت مسکن در ماه‌های پیشرو نداریم.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

۱۲ مرداد ۹۶, ۰۸:۵۴

آیا این صفحه را دوست دارید؟