02144413549

نکاتی برای مشاوران املاک موفق بودن

بازار مسکن در کشور ما همیشه جزو بازارهایی است که جذابیت‌های خاص خودش را داشته، بسیاری از افراد به ساخت وساز روی آورده‌اند و بسیاری از افراد به خرید و فروش و سرمایه گذاری در مسکن علاقه پیدا کرده‌اند.
اما بازار مسکن هم مانند بسیاری از بازارهای دیگر دوران روکود و رونق را دائما تجربه کرده است و در این فراز و نشیب‌ها این هنر بازاریابی بوده است که باز هم اهمیت خود را نشان داده‌است. در این نوشته از مجموعه های راهکارهای بازاریابی به نکاتی اشاره خواهیم‌کرد که مشاورین املاک می توانند در فروش خانه‌ ها به کار ببرند.

فراموش نکنید شما مشاور مشتریانتان هستید 

بسیاری از مشاوران املاک وظیفه اصلی خود را به عنوان مشاور فراموش می کنند و نقشی همچون ویزیتور را ایفا می کنند . به این شکل که صرفا سعی می کنند با معرفی ملک به تعداد زیادی از مشتریان و توضیحات واقعی و غیر واقعی ملک را بفروشند .

در حالی که شما مشاور خریدار و فروشنده ها هستید پس باید به معنای واقعی برای انجام معامله لی مناسب به آنها مشاوره دهید .

بهتر است مشاور یک طرف باشید

در دنیای امروز اصولا هر یک از طرفین معامله مشاور خود را دارند . مشاور دو طرف معامله مانند این است که یک نفر در دادگاه هم وکیل باشد و هم دادستان .پس سعی کنید فرهنگ همکاری با دیگر مشاورین را در خود و همکران خود تقویت کنید تا بتوانید صادقانه به آنها مشاوره دهید . از نخستین گامها در این راه تعیین اصول و قوانین همکاری با دیگر مشاورین است که می توانید آن را مکتوب و یا شفاهی در ابتدای کار با آنها مطرح کنید .

شما کارت ویزیت ندهید بلکه اطلاعات مشتری را بگیرید
بسیاری از مشاورین املاک قدر مشتریانی را که به آنها مراجعه می‌کنند نمی‌دانند.
اتفاقی که معمولا رخ می‌دهد این است که وقتی خانه ای متناسب با خواسته‌های مشتری ندارند بیشترین لطفی که در حق مشتری می‌کنند این است که کارت ویزیت خود را به مشتری می‌دهند و از او می‌خواهند که بعدا تماس بگیرد، این بدترین کاری است که می توان انجام داد.
شما باید به هر فرد مراجعه کننده به چشم مشتری قطعی خود بنگرید و از او اطلاعات تماسی لازم را بگیرید و به او قول دهید که تمام تلاش خود را برای پیدا کردن خانه مورد علاقه او خواهید کرد و البته باید واقعا این تلاش را بکنید، این کار حس اهمیت داشتن را به مشتری القا می‌کند و موجب اطمینان می‌شود و احتمال معامله را افزایش می‌دهد.

دروغ نگویید
روند بازدید از یک ملک چیزی است که مهمترین بخش از فرایند فروش یک خانه است، اگر آنچه که شما قبل از بازدید تعریف می‌کنید با آنچه که مشتری هنگام بازدید می‌بیند تفاوت داشته باشد، مشتری اعتماد خود را از دست خواهد داد.
از تکنولوژی عقب نمانید
عکاسی حرفه‌ای، اینترنت، و گجت‌ها میتوانند کمک زیادی به شما بکنند، از خانه‌ها عکاسی کنید، زیبایی ها را به رخ بکشید و آنها را در یک تبلت ذخیره کنید و هنگام مراجعه مشتری به او نشان دهید، قدرت تاثیرگذاری تصاویر به قدری است که موجب ترغیب مشتری خواهد شد. این تصاویر را به همراه مشخصات ملک می‌توانید در یک وب سایت منتشر کنید و با مشاوره یک آژانس تبلیغات اینترنتی از تکنیک های تبلیغاتی و بازاریابی اینترنتی بهره ببرید.

از روش های اطلاع رسانی متفاوت تر استفاده کنید
یکی از روش هایی که در ایران چندان مرسوم نشده ولی می توان استفاده کرد نصب اعلامیه های فروش بر روی درب منازل است، این نوع اطلاعیه ها در کشورهای آمریکایی بسیار استفاده می‌شوند. می توانید با نصب اطلاعیه و درج شماره تماس خودتان روی درب منازل عابرین را از فروش آن خانه مطلع کنید. البته این روش برای آپارتمان ها به سختی قابل اجرا است.
اجازه دهید مردم به راحتی از خانه بازدید کنند
باز هم یکی از روش هایی که در کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد اختصاص یک روز باز برای فروش منازل است، روش کار این چنین است که فروشنده یا صاحب ملک در یک روز خاص در خانه حضور پیدا می‌کند و اعلام می‌شود که ورود عموم برای بازدید از خانه آزاد است. برای استفاده از این روش باید اطلاع رسانی خوبی به‌ویژه در اطراف محله مورد نظر انجام دهید. اگر این روش را می خواهید اجرا کنید، فرم های مخصوصی تهیه کنید تا اطلاعات مراجعه کنندگان را جمع کنید، شاید برای آنها خانه دیگری برای پیشنهاد داشته باشید.

 
خانه ها را قبل از ورود مشتری آماده کنید
چیزی که شما قرار است در فروش آن به مشتریانتان کمک کنید خانه است پس باید تا می توانید آن ها را تمیز کنید و به ظاهر خانه ها برسید، نباید هیچ کجای خانه دچار عیب و نقص باشد و یا پروژه تعمیراتی ناقصی را در خانه داشته باشید، ظاهر خانه مثل بسته بندی عمل می‌کند، هر چه بسته بندی شیک‌تر و جذاب‌تر، احتمال خرید هم بیشتر است. اگر خانه نیازی به تعمیرات دارد حتما این تعمیرات را انجام دهید. بسیاری از اوقات یک تعمیر نه چندان گران قیمت می‌تواند قیمت خانه را به شدت افزایش دهد.
لوازم به درد نخور را دور بریزید، هر چه خانه خالی تر باشد بزرگتر دیده می شود و خانه بزرگتر مشتری بیشتری دارد.
بعد از بازدید از مشتریان نظر خواهی کنید و بپرسید که چرا خانه را نپسندید، این نکات را یادداشت کنید و سعی کنید آنها را رفع کنید.
 
جذابیت خانه را افزایش دهید
بعضی قسمت های خانه ها وجود دارد که با اندکی تغییر در آنها می توانید جذابیت خانه را چند برابر کنید، آشپزخانه، حمام و دستشویی از جمله قسمت های مهم خانه هستند که می توانید زیبایی‌های زیادی در آنها بگنجانید . ضمنا فراموش نکنید شما مشاور مشتریانتان هستید .
شاید بتوانید به آنها پیشنهاد دهید با اندکی تغییرات خانه خود را برای مشتریان جذاب تر کنند .بد نیست شما به عنوان مشاور با تیمهای فنی ساختمان نیز ارطبات داشته باشید تا بتوانید در چنین شرایطی افراد حرفه ای را به مشتریانتان معرفی کنید .

شبکه سازی کنید
سعی کنید با مشاورین مسکن دیگر محله‌ها ارتباطات نزدیک و توافقاتی ایجاد کنید و از موجودی های آنها مطلع باشید، این همکاری ها میتواند در پیدا کردن خانه های مناسب برای مشتریانتان به شما کمک کند.این کار یک سود سه طرفه است : هم شما، هم مشتری و هم همکار شما.

برگرفته از وب سایت Ibazaryabi

ویرایش اینپلاک

۱۲ مرداد ۹۶, ۰۸:۴۶

آیا این صفحه را دوست دارید؟